Wybierając roletę należy zwrócić uwagę na wiele istotnych czynników, takich jak rodzaj/typ rolety, materiał, system montażowy itp. jednak zdecydowanie najważniejszym i trudnym do podjęcia wyborem okaże się kwestia koloru.

Dzięki roletom możemy w znacznym stopniu wpłynąć na wygląd całego pomieszczenia, dopasować lub podkreślić dodatkiem charakter wnętrza, należy jednak pamiętać, jak dany kolor oddziałuje na światło i jakie niesie to dla nas konsekwencje.

Decydując się na rolety w jasnych barwach, musimy być świadomi, że nie uzyskamy całkowitego zaciemnienia pokoju. Takie kolory głównie odbijają światło, lecz nie powodują całkowitego zablokowania jego dostępu do wnętrza.  Istotna jest tutaj rola rozmieszczenia pokoi, na którą stronę „wychodzą okna”, te bardziej doświetlane na południe czy mniej na północ. W przypadku tych drugich, gdzie naturalnie światła będzie mniej, jasne barwy sprawdzą się lepiej, gdyż zagwarantują większy dopływ blasku, do i tak już zacienionych przestrzeni.

Ciemna kolorystyka, z pewnością nada wnętrzu szyku i elegancji, tak przekonują nas dyktatorzy mody, dla których jasne salony idealnie kontrastują z ciemnymi dodatkami. Takie rolety zapewnią większe zaciemnienie, gdyż w dużej mierze pochłaniają światło (mogą się jednak nagrzewać, warto wybrać wtedy takie rolety, które posiadają dodatkowe zabezpieczenia UV). Idealnie sprawdzą się zwłaszcza dla okien dachowych, gdzie nasłonecznienie jest największe.

Kolor rolety ma zatem ogromne znaczenie, wpływa nie tylko na ilość światła w naszym w domu lecz także w znacznym stopniu przyczynia się do odbioru wizualnego całości. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z tym wyborem, warto udać się do osoby, która specjalizuje się w dziedzinie aranżacji wnętrz, by uzyskać sprawdzone porady.